Veiksmīgas uzņēmējdarbības noslēpumi

Uzņēmējs Uldis Pīlēns savā grāmatā “(mans) uzņēmēja kods” norāda, ka sabiedrības potenciāls uzņēmējdarbībai ir aptuveni 4% līmenī. Atsevišķās valstīs un īpaši labvēlīgos apstākļos šis procents varētu pieaugt, augstākais, līdz 6%.

Uzņēmēja darbs nav viegls. Neviens uzņēmuma vadītājs nevar darbu iesākt 8.00. rītā un 17.00. pēcpusdienā aizslēgt sava kabineta durvis, lai dotos mājās un nedomātu par savu uzņēmumu līdz nākošās dienas 8.00. rītā. Uzņēmuma vadīšana prasa daudz laika, finansiālus ieguldījumus, augsta līmeņa komunikācijas prasmes, kritisku domāšanu, spēju plānot un daudzas citas svarīgas prasmes, taču viens no svarīgākajiem aspektiem – uzņēmējam ir “jādeg par savu lietu”. Ja darbs nesagādā gandarījumu par paveikto un aizvien nerodas idejas par attīstību, tad uzņēmumu būs grūti dēvēt par veiksmīgu.

Karjeras izglītības pasākumā “Veiksmīgas uzņēmējdarbības noslēpumi” Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas skolēniem tika dota iespēja apmeklēt divus Latvijas uzņēmumus, kuri ar panākumiem darbojas jau vairāku gadu garumā, tādā veidā gūstot ieskatu par uzņēmējdarbību kā savas karjeras veidošanas iespēju.

Uzņēmumā “Madara” skolēni apskatīja kosmētikas produktu ražotni, proti, ražošanas procesu no formulu izstrādes līdz kosmētikas pildīšanai pudelītēs, kā arī  uzzināja, kādu profesiju pārstāvji uzņēmumā strādā. Attiecībā uz uzņēmuma “veiksmes formulu”, skolēni noskaidroja, ka tā produkcijā tiek izmantotas vistīrākās, drošākās un iedarbīgākās sastāvdaļas, kā arī tiek izmantots dabai draudzīgs iepakojums.

“Karameļu darbnīcā” skolēni uzzināja, ka šī uzņēmuma veiksmes “atslēga” ir sniegt klientiem iespēju iegādāties un baudīt saldumus bez sintētiskām piedevām, pierādīt, ka ir iespējams radīt dabīgas karameles ar izcilu garšu. Arī katram skolēnam bija iespēja piedalīties karameļu izgatavošanas procesā un izveidot savu karameli, pirms tam noskatoties karameļu tapšanas paraugdemonstrējumus.

Ekskursijā piedalījās talantīgi, radoši un uzņēmīgi jaunieši, kuri ikdienā daudzkārt ir pierādījuši, ka nākotnē varētu būt veiksmīgi uzņēmēji. Ļoti ceram, ka vismaz daļa jauniešu šo karjeras ceļu izvēlēsies kā savējo.

Pasākums tika organizēts Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekts Nr.8.3.5.0/16/1/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

6 12 (1) 9 (2) 8 (1)